INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 04.12.2019

teknik-analiz 4 Ara 2019

Petrol fiyatları yeni hafta ile birlikte bir miktar toparlama hareketlenmeleri sergilemeye çabalasa da bunda çok fazla etkili olamadı ve aşağı yönlü hareketlenmeler dün itibari ile devam etti.

Petrol fiyatlarında haftanın gündemi Cuma günü Viyana’da gerçekleşecek olan OPEC toplantısı. Bu toplantı öncesi ve sonrası gelecek olan açıklamalar fiyatlamalar üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Piyasalar bu toplantı sonrasında mevcut üretim kısıntısının 2020 Haziran ayına kadar uzatılacağını bekliyor. Fakat uzatılan süreye rağmen arz kısmanın arttırılacağı beklenmiyor. Bu da fiyatlamaları baskılıyor. Diğer yandan Amerika ile Çin arasında ‘Hong Kong’ meselesi yüzünden çıkan gerginlikler fiyatlamaları baskılayan başka bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Gün içerisinde ise TSİ 18:30’da Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları verisi takip edilecek. Veri ile birlikte fiyatlarda volatilite oldukça artacaktır.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 61.68 – 62 47 – 63 46 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 60.44 – 59 33 – 57.38 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.