INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 04.10.2019

teknik-analiz 4 Eki 2019

Geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan’a yapılan saldırı ile yukarı yönlü tarihi açılış yapan petrol fiyatları bu süreçten sonra kademeli olarak düşüş hareketlerine devam ediyor.

Suudi Arabistan kanadından gelen üretim açığının kısa sürede kapanacağına yönelik sinyaller, Orta Doğu’da Suudi Arabistan ile Yemen arasındaki gerilimlerin azalması ve bununla birlikte Amerika’dan gelen stokların artması petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketlenmelerin devam etmesine neden oluyor.

Hafta içerisinde Amerika Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıklamasına göre ABD’de ticari ham petrol stokları geçen hafta 3.1 milyon varil artış yaşandı. Piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde olan bu artış ile fiyatlar üzerinde baskı devam etti. Fiyatlamalarda küresel piyasalardaki gelişmeler yakından izleniyor.

Gün içerisinde TSİ 20:00’da Amerika’dan gelecek olan Sondaj Kuyusu sayıları petrol fiyatlarında volatiliteyi artırabilir.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 58.25 – 59.39 – 61.31 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 57.32 – 55.90 – 54.90 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.