INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 03.06.2020

teknik-analiz 3 Haz 2020

Piyasalar düşen haber akışlarına göre; Rusya ile birlikte diğer bazı OPEC+ ülkelerinin, Temmuz ayından itibaren planladığı üretim kısıntılarını azaltmak yerine mevcut kısıntıları bir ay daha uzatma taraftarı oldukları belirtildi.

Söz konusu kaynaklara göre; bu teklif etrafında görüş birliği yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Fakat birliğin güçlü taraflarından biri olan Suudi Arabistan’ın bu öneri karşısındaki tutumu şuan için net değil gibi görünüyor. Geçtiğimiz ay OPEC ve koalisyonun anlaşma gereği üretim kısıntılarının başlaması ve küresel çapta koronavirüs yasaklarının kalkması ile birlikte beklentilerin üzerinde artan küresel petrol talepleri fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Şimdi piyasalar ay içerisinde yapılacak olan OPEC toplantısını beklemeye başladı. Bu toplantı öncesi ve sonrasında yapılacak açıklamalar fiyatlar üzerinde hareketliliği artırabilir. Diğer yandan piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek. Piyasalardaki beklentiler stokların 3.300M civarında gelebileceği yönünde.

Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinin devamında 41.93 – 44.46 – 46.53 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aaşğı yönlü gevşemelerde ise 39.63 – 38.14 – 36.75 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.