INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 03.04.2020

teknik-analiz 3 Nis 2020

Petrol fiyatları ABD Başkanı Trump’ın twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile sert yükseldi.

Trump; Suudi Veliaht Prensi ile telefonla yaptığı konuşmanın ardından Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini yaklaşık 10 milyon varil düşürmelerini beklediğini açıkladı. Bu açıklama ile birlikte ‘anlaşma mı olacak?’ sorusu oluştu ve petrol fiyatlarında yukarı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleşti. Ardından Trump bir tweet daha atarak; üretim kısıntısının 15 milyon varile kadar çıkabileceğini belirtti. Fakat Rusya ve Suudi Arabistan’dan henüz bu yönde açıklamalar gelmedi. Piyasalar bu konuda gelebilecek olan haber akışlarını yakından takip ediyor.

Diğer yandan Çin’in petrol fiyatlarındaki çöküşün ardından resmi rezervlerini doldurmak için petrol alımlarına başlayabileceği haber akışları piyasalara düştü. Fakat stokların şekli, büyüklüğü ve kullanımı ile ilgili bilgi Çin hükümetinden tam olarak gelmiyor ve bu da spekülasyonlara neden olabilir.

Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde 30.86 – 33.01 – 36.36 seviyeleri direnç noktaları olarak; 27.95 – 24.60 – 21.74 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.