INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 02.04.2020

teknik-analiz 2 Nis 2020

ABD ve Rusya kanadı petrol piyasasındaki son durumu değerlendirmek adına telefon aracılığı ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Enerji Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada; tarafların petrol piyasasında düşen talep ve arz fazlasının, küresel enerji sektörünün gelişimine katkıda bulunmadığı ve küresel ekonomik toparlanmanın başlamasından sonra piyasaya istikrarlı bir şekilde tedarik sağlanması konusunda risk oluşturduğunun kaydedildiği belirtildi. Diğer yandan Suudiler, ABD Başkanı Trump’ın iki ülke arasında arabuluculuk etme çabalarına direniyor. Suudi Arabistan Nisan ayına petrol arzını rekor seviyede artırıp günlük 12 milyon varilin üzerine çekerek başlangıç yaptı.

Böylelikle Suudiler, ABD de dahil dünyanın önde gelen tüm üreticilerinin kısıntı konusunda anlaşması halinde kararından vazgeçeceği konusunda ısrarcı olduğunu göstermiş oldu. Petrol piyasasındaki gelişmeler ve gelebilecek olan haber akışları volatiliteyi oldukça artırabilir.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 27.95 – 31.06 – 33.01 seviyeleri direnç noktaları olarak; 24.60 – 21.74 – 20.01 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.