INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 01.10.2019

teknik-analiz 1 Eki 2019

Geçtiğimiz hafta petrol fiyatlarında yaşanan aşağı yönlü hareketlenmenin yeni haftanın ilk iş gününde de devam ettiği görülüyor.

İki hafta önce Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen saldırı ile yukarı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleştiren petrolde yaşanan aşağı yönlü hareketler kazançları geri vermiş oldu.

Bununla birlikte Suudi Arabistan’da üretimin beklenenden hızlı gerçekleşmesi ve Amerika ile Çin arasındaki ilişkilerin bir miktar ılımlı tona düşmesi fiyatların gevşemesini destekledi.

Ek olarak hafta sonu piyasalar Amerika petrol sahası hizmeti şirketi olan Baker Hughes’in yayımladığı haftalık verileri takip etti.

Bu verilere göre Amerika’da petrol sondaj kulesi sayısı 27 Eylül’de sona eren haftada bir önceki haftaya nazaran 6 azaldı. Ve böylelikle 713 sayısına düştü. Hafta içerisinde Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları yakından izlenecek.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 60.73 – 62.76 – 64.95 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 59.06 – 57.32 – 55.90 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.