INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 01.06.2020

teknik-analiz 1 Haz 2020

Son zamanlarda toparlanma hareketleri sergileyen petrol fiyatlarında; Amerika ile Çin arasındaki gerginliğin derinleşmesi genel havayı bozup aşağı yönlü hareketlenmelerin zaman zaman yaşanmasına neden olsa da, fiyatlar Mayıs ayını ‘rekor’ kazanç ile geçti diyebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde Rusya OPEC ve koalisyon ile yapılan anlaşmaya paralel olarak Temmuz ayından itibaren kısıntılarını gevşetmeye başlayacağını işaret etmişti. Piyasalar OPEC ve koalisyonun Haziran başında gerçekleştireceği toplantısında herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağını takip edecek. Diğer yandan ABD’den gelen veriler takip edildi. Gelen verilere göre ABD’nin petrol sondaj kule sayısının bu hafta da 15 adet azaldığı görüldü. Böylelikle ABD’nin petrol sondaj kule sayısı 11 hafta üst üste azalma yaşadı. Piyasalar küresel çapta yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeye devam edecek.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinin devamında sırasıyla 39.63 – 41.93 – 45.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 36.75 – 34.02 – 32.26 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.