INFO YATIRIM - GBPUSD TEKNİK ANALİZ - 19.08.2019

teknik-analiz 19 Ağu 2019

Son zamanlarda İngiltere’nin en önemli ‘dertlerinden’ biri Brexit.

Yeni Başbakan Boris Johnson ile anlaşmasız Brexit ihtimalleri iyice artmış ve bu da sterlin üzerinde büyük baskılar oluşmasına neden olmuştu.

Hafta sonu ise İngiliz hükümetinin ‘anlaşmasız Brexit senaryosu’ basına sızdı.

Basına sızan bu senaryoya göre ülke petrol, gıda ve ilaç krizi ile karşı karşıya kalabilir. Bu oldukça olumsuz senaryoya karşı Johnson’un liderliğindeki muhafazakar parti içindeki muhalif milletvekilleri ile muhalif partiler anlaşmasız Brexit’i engellemek için çeşitli adımlar üzerinde çalışıyor.

Basında yer alan en güçlü senaryo; muhalif kesimin güvensizlik oylaması ile Boris Johnson’u devirmek ve yeni hükümet ile Brexit tarihini ertelemek.

Anlaşmasız Brexit olmaması için girişilen bu çaba Sterlin’de bir miktar değer kazanımları yaşattı ve GBPUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti.

Bu konu hakkında gelebilecek haber akışları paritede hareketlenmelere sebep olacaktır. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.2186 – 1.2247 – 1.2374 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.2136 – 1.2111 – 1.2047 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Güncel GBPUSD kuru ve yorumları için tıklayınız