YAKINDA ALTIN DAHA FAZLA IŞILDAYABİLİR!

haber 4 Eyl 2019


ALTIN FİYATLARI NE OLACAK?

Amerika ve Çin arasındaki ekonomik gerginlik globalde ekonomiyi tehdit ederken son günlerde altın fiyatlarında beklenmedik artışların gerçekleşebileceği öngörülüyor.

Ons altının 1600 doların üzerine çıkacağı söyleniyor. Buna sebep olan en önemli faktörlerin Fed'in faiz oranlarındaki politika değişikliği ve ABD-Çin ticaret krizi olduğu araştırmacılar tarafından vurgulanıyor.

Leagold'un başkanı Frank Giustra'ya göre şu anda altının son yükseliş aşamalarındayız. Giustra, Kitco News'a verdiği demeçte, “Altın piyasasının 2001'de başlayan üçüncü ve son aşamasında olduğumuzu düşünüyorum ve bu altının patlama noktasına geleceği aşama olacak” dedi. Ayrıca Fed'in geçmiş para politikalarının altının bu aşamaya gelmesine katkıda bulunduğunu belirtti.


Giustra, ekonomide görülecek bir sonraki durgunluğun 2008'de görülenden daha da kötü olabileceğini de sözlerine ekledi.

Küresel çapta görülen kriz sinyalleri ve ABD-Çin gerginliğinin piyasalar üzerindeki olumsuz etkisi en güvenilir mal varlığı olarak kabul edilen altının kendisini daha da güvene almasına sebep oluyor. Başkan Trump'ın Çin'e olan gümrük vergilerini 2 katına çıkartmak istemesi de küresel piyasalar için işin tuzu biberi oldu.

İki ülke arasındaki ticaret savaşı ve faiz oranlarındaki değişiklikler her daim güvenli bir mal varlığı olma özelliğini taşıyan altının bu rolü devam ettireceğini gösteriyor. Küresel ekonomide görülen bu dalgalanmalar durulacak mı hep birlikte göreceğiz.

Canlı altın fiyatları ve yorumları için buraya tıklayabilirsiniz.

Haber Kaynağı: https://www.kitco.com/news/2019-09-03/Frank-Giustra-predicts-new-bull-rally-in-gold-warns-of-coming-market-crash.html