2023'te Gelişmekte Olan Küçük Ülkelerin Temerrüde Düşmesi Muhtemel

Yazılar 22 Kas 2022

Derecelendirme kuruluşu Fitch, 21 Kasım Pazartesi günkü 2023 görünümünde, borçlanma maliyetlerinde ani sıçramalar, piyasaya erişim kaybı ve acil fonlama ihtiyaçları olasılığını gerekçe göstererek, gelişmekte olan küçük piyasa ülkeleri arasında gelecek yıl daha fazla ülke temerrüdünün "muhtemel" olduğunu söyledi.

Bu arada Fitch, Zambiya ve Etiyopya'da devam eden ve Çad'da ise tamamlanan 20 lider ekonominin borçları yeniden yapılandırma projesi olan “Ortak Çerçeve” projesinin yeniden yapılandırmaları kolaylaştırmada etkisiz kaldığını ve gelecek yıl iyileşme olasılığının düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Fed, Rusya'nın Ukrayna'nın işgali ve Çin'de devam eden COVID-19 kısıtlamalarının ardından yükselen enflasyonu kontrol altına almak için bir faiz yükselişi döngüsüne girdi. Düzinelerce gelişmekte olan ülke, özellikle sınır piyasaları olarak adlandırılan daha küçük ve daha riskli olanlar ise borçlanma maliyetlerinin karşılanamaz seviyelere yükseldiğini gördü.

Sri Lanka bu yılın başlarında borçlarını ödeyemedi. Mısır, Tunus ve Gana gibi diğer ülkeler Uluslararası Para Fonu'ndan yardım istedi.

Fitch raporunda, "Uluslararası tahvil piyasasına erişim, küçük ve sınırdaki gelişmekte olan ülkeler için bir sorun olmaya devam edecek ve daha fazla temerrüt olasılığı var. 2022'de olduğu gibi, daha küçük ve gelişmekte olan ülkelerde daha acil finansman zorlukları yaşanacak." dedi.

Fitch, ayrıca gelişmekte olan piyasaların daha büyük bir kısmının, 2018'den bu yana ilk kez gelişmiş piyasalara kıyasla olumlu bir kredi notu görünümüne sahip olduğunu da belirtti.

Bununla birlikte, derecelendirme kuruluşu rapora eşlik eden bir açıklamada, 2022'nin gelişmekte olan piyasalar için en kötü ikinci yıl olduğunu söyledi.

Açıklamada, "Jeopolitik riskler yüksek olmaya devam ediyor. Rusya ile Ukrayna ve benzer şekilde Çin-ABD ilişkileri için henüz uzlaşmaya yönelik net bir yol yok. İhraç ve ithal edilen malların tedarik zincirleri, bu çatışmaların risklerini ve sonuçlarını küresel olarak etkili bir şekilde iletmeye devam ediyor.” denildi.