INFO YATIRIM - BIST100 TEKNİK ANALİZİ

teknik-analiz 16 Ara 2019

BİST100 endeksinde hafif yukarı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Haftanın son işlem gününü BİST100 endeksi %0,33 artışla, geçtiğimiz haftayı ise %1,48 artışla 110.476 seviyesinden kapattı.

Geçtiğimiz  hafta küresel piyasalarda risk iştahının yüksek olmasıyla  belirsizlikler hakimdi. Özellikle Piyasalar Çin ve ABD’den gelecek olan  ticaret anlaşmasını kararını bekliyordu. ABD, 15 Aralık’ta Çin için  yürürlüğe girecek yaptırım tarifelerini durduracak mıydı? Yoksa yaptırım  uygulayacak mıydı? Piyasalar bu sorunun cevabını ararken ABD ve Çin  tarafından gelen  ‘’yürürlüğe girecek tarifeleri durduran faz bir  ticaret anlaşması imzandı’’ açıklaması adeta Piyasaları şaha kaldırdı.  

BİST100 endeksi Perşembe günü TCMB faiz kararı sonrasında 110.000  seviyesini geçti ardından Cuma günü ABD ve Çin tarafından gelen kararla  Piyasalarda yeşil renk hakimdi. Ancak Cuma akşam üstü WSJ’den gelen Çin  ve ABD tarım ürünün miktarı konusunda anlaşamdı haberi Piyasalardaki  olumlu rüzgarı adeta terse çevirdi ve kar satışları başladı. Endeksler  bir anda kazançlarını kaybetti ve negatife döndü. Piyasa kapanışına  yakın saatlerde ise Trump’tan gelen WSJ’de çıkan haber tamamen yalan  açıklaması tekrar toparlanmaya sebep oldu ve BİST100 endeksi günü %0,33  artışla kapattı.

Bugün veri akışında içeride İşsizlik Oranı açıklanacak  olup, Yurtdışı Piyasalarda ise PMI verileri açıklanacak. Endekste ise  108.000 güçlü bir destek konumunda olurken, takip edeceğimiz direnç  seviyesi ise 110.500’ün kırılması durumunda 112.000 olacak.