Amazon Hisseleri, İşten Çıkarmaların Ardından Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

Yazılar 22 Kas 2022

Amazon.com 16 Kasım Çarşamba günü, şirkete aşina kaynakların da iddia ettiği üzere perakende bölümü ve insan kaynakları da dahil olmak üzere yaklaşık 10.000 işten çıkarmayı hedeflediği doğrultusunda cihaz birimindeki bazı çalışanları işten çıkardı.

Reuters dahil medya kuruluşlarının Pazartesi günü işten çıkarma planlarını bildirmesinden bu yana Amazon'un ilk duyurusu, istihdam yaratmasıyla tanınan bir şirket için dramatik bir değişimin habercisi oldu ve teknoloji sektörünün başına gelen en son işten çıkarmalara şekil verdi.

Amazon yöneticisi Dave Limp, bir blog gönderisinde şirketin, tüketicilerin konuşma yoluyla komut verdiği hoparlörleri popüler hale getiren cihazlar birimindeki ekipleri birleştirmeye karar verdiğini söyledi. Amazon Salı günü işten çıkarmaları çalışanlarına bildirdi.

Limp, “Alışılmadık ve belirsiz bir makroekonomik ortamla karşı karşıya kalmaya devam ediyoruz. Bunun ışığında, son birkaç aydır müşterilerimiz ve işimiz için en önemli olan şeylere daha fazla öncelik vermek için çalışıyoruz." dedi.

Daha fazla birimin azaltılması yoluyla yaklaşık 10.000 kişiyi işten çıkarmaya yönelik halen devam etmekte olan planlar, Amazon'un yaklaşık 300.000 kişilik kurumsal iş gücünde yaklaşık %3'lük bir kesinti anlamına gelecek.

Çevrimiçi perakendeci şirket, yıllarca, sattığı cihazlara güç sağlayan sesli asistan Alexa'yı herhangi bir alışveriş siparişi vermek için her yerde hazır hale getirmeyi amaçladı, ancak kullanıcıların bunu haberleri veya hava durumunu kontrol etmekten daha karmaşık görevler için ne kadar yaygın bir şekilde benimsediği belli değildi. Bilim kurgu dizisi Star Trek'teki konuşan bir bilgisayardan ilham alan bir proje olan Alexa, 2019'a kadar 10.000 kişiye ulaşan çalışan sayısını topladı.

O sırada Amazon, 100 milyondan fazla Alexa cihazının satışını duyurdu, bu rakam o zamandan beri halka açık bir şekilde yenilenmedi. Kurucu Jeff Bezos daha sonra şirketin Alexa cihazlarını genellikle indirimli ve bazen maliyetin altında sattığını söyledi.

Amazon, Alexa'nın kullanıcılardan bekleyebileceği herhangi bir soruya akıllı yanıtlar kodlamak için uğraşırken, Alphabet Inc'in Google ve Microsoft destekli OpenAI, herhangi bir el tutmadan bir insan gibi yanıt verebilen sohbet robotlarında çığır açtı.

İşten çıkarma haberlerinin ardından Amazon hisseleri kayıpları azalttı ve Çarşamba öğleden sonra yaklaşık %1 düştü.

Son verilere göre, Amazon hisseleri 5 gün içerisinde %10 civarında değer kaybı gördü. Hisse senedi, geçtiğimiz günü 94,14 seviyesinde kapatı.