INFO YATIRIM - BIST100 TEKNİK ANALİZİ - 22.11.2019

teknik-analiz 22 Kas 2019

BİST100 endeksinde hafif yukarı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne yatay seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,02 yükselişle 106.805 seviyesinden kapattı.

Piyasalar, haftanın son gününe gelindiğinde iki gündür bozulan küresel risk iştahıyla kararsız bir seyir izliyor.

FOMC’nin Çarşamba günü açıklanan toplantısının tutanaklarına göre, FED yetkililerinin, bu yılki üç  indiriminin ardından faizleri sabit tutma konusunda görüş birliğine  varması, ABD Senatosu’nun Hong Kong protestocularını destekleyerek şehrin polis kuvvetlerine göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi gibi  kalemlerde ihracatı yasaklayacak bir yasamayı kabul etmesiyle risk  iştahı bozulurken, Çin'in baş ticaret müzakerecisi Liu He'nin ABD ile  ticaret anlaşmasının ilk safhasını imzalama konusunda temkinli bir  şekilde iyimser olduğunu söylemesinin ardından piyasalarda satışlar  kısmen azaldı.

Son olarak ECB, tutanaklarında yavaşlayan ekonomiyi  desteklemek için yeni faiz indirimlerine kapıyı açık tutsa da, düşük  faiz oranlarının Euro Bölgesi bankalarına zarar  verebileceği ve finans  sektöründe riskler ortaya çıkarabileceği uyarısında bulundular.  

Yurtiçinde ise Dolar/TL tarafında değerlenme devam ediyor. 5,75 seviyesinden başlayan gerileme dün 5,70’in altına geriledi. Gösterge  tahvili ise dün 21 baz puanlık düşüşle 11,86’ya geriledi.

BİST100  endeksi tarafında ise 105.000’in üzerinde kalındığı sürede gerilemeleri kar realizasyonu olarak görüyoruz. 110.000 hedef seviyemizi korumaya  devam ediyoruz. Bugün Almanya, Euro bölgesi ve ABD’nin PMI verilerini  bekliyoruz.