INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 14.11.2019

teknik-analiz 14 Kas 2019

BİST100 endeksinde yatay bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne alış ağırlıklı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,82 yükselişle 104.825 seviyesinden kapattı.

Küresel piyasalarda ABD ve Çin arasındaki üst düzey görüşmelerin ilk etabı sürerken, yetkililerden uzlaşma yönünde iyimser açıklamalar gelmesiyle geçen hafta risk iştahı arttı.

Bu hafta Trump’ın, son konuşmasında tarifeler çok büyük ölçüde artacak ve bu durum bize yanlış davranan diğer ülkeler için de geçerli  olacak açıklamasında bulunmasıyla ticaret savaşlarına dair iyimser algı bozulurken kafalar birkez daha karışmış görünüyor.

Son olarak ABD  Başkanı Trump, Çin dışında Avrupa’yı da yaptırımlarla yeniden uyarırken Trump’ın yaklaşan seçim öncesinde söylemlerini giderek sertleştirdiği dikkat çekmeye başladı. Dün ABD'den gelen enflasyon rakamlarına  baktığımızda ise aylık bazda TÜFE %0.4, yıllık bazda TÜFE ise %1,8  olarak açıklandı.

Euro Bölgesinde ise Sanayi Üretimi rakamları aylık  bazda %0,3 daralma beklentilerine karşılık %0,1 yükseldi. İçeride ise  Erdoğan Trump görüşme görüşmesine yönelik iyimser beklentiler dün  piyasalarda satın alınırken Dolar/TL tarafında 5,74 seviyesine kadar  değerlenme gözlendi.

Dün akşamki görüşme sonuçlarından gelen yapıcı  açıklamalar diyalog yolunun açılmış olması piyasaları olumlu  etkilemesini beklerken BİST100 endeksi tarafında 106.000 seviyesinin ilk direnç seviyesi olarak karşımıza çıkacaktır. 110.000’in kısa vadede  hedef olmasını bekleyebiliriz.