PETROL SALDIRISI ALTINI NASIL ETKİLEDİ?

haber 17 Eyl 2019

ALTIN FİYATLARI BU HAFTA NASIL OLACAK?


Altın bugün dengeli görünse de çoğu yatırımcı FED tarafından bu hafta gerçekleştirilecek olan toplantı sonucu açıklanacak olan faiz oranlarını bekliyor.


Gram altın, Orta Doğu’da yoğunlaşan gerginliklerle ilgili olarak % 1 oranında yükseldikten sonra, sabah saatlerinden itibaren 1.497.98 dolar/ons seviyesine gelerek bir miktar değişim gösterdi.

Phillip Futures analisti Benjamin Lu, “Piyasa yeni bir katalizör arıyor. 25 baz puanlık puan indiriminin çoktan fiyatlandırıldı. Ancak yatırımcıların gerçekte bekledikleri ileriye dönük bir rehberlik." dedi.

Fed çarşamba günü bir basın toplantısı düzenleyerek faiz oranlarını açıklayacak. Merkez Bankası'nın 2008'den bu yana ilk kez temmuz ayında faiz oranlarını düşürmesinin ardından ikinci kez faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Başkan Jerome Powell'ın açıklamaları tüm yatırımcılar için merak konusu. Konuyla ilgili detaylı haber için tıklayınız.

Fed’in yeni ekonomi politikaları, ABD-Çin ticaret savaşı, Avrupa Merkez Bankası’nın teşvikleri ve zayıf üretim verileri ABD için daha büyük sorunlara yol açabilir.

Lu, “Fed piyasa beklentilerinin tersi yönde bir karar alırsa, kısa vadede [altın fiyatlarında] kısa vadeli bir tersine dönme ve değişim görme ihtimalimiz güçlü” dedi.
Ayrıca, Suudi Arabistan’ın ana petrol rafinerisinin saldırıya uğraması, ABD Başkanı Donald Trump’ı harekete geçirdi ve Fed’i daha düşük faiz oranları uygulaması için teşvik etti.


Öte yandan, petrol ihraç eden ülkelerin para birimleri sağlam kaldı. ABD doları, Suudi petrol tesislerine yapılan saldırılar ve bölgedeki askeri harekât tehdidi stokların baskı altında kalmasına ve ham petrol fiyatlarının artmasına sebep oldu.

Trump pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran'ın saldırıların arkasında olduğunu düşündüğünü fakat savaşa girmek istemediğini vurguladı.

ABD-Çin ticaret savaşı cephesinde, her iki ülke arasındaki milletvekili görüşmelerinin perşembe günü Washington’da başlaması planlanıyor. Ekim ayında yüksek seviyeli görüşmelerin yolu açılacak.

Diğer Emtialar:

Gümüş ons başına % 0.1.8 düşüşle 17.83 dolar oldu.

Platinum % 0,1 artarak 936,10 dolara yükselirken, paladyum % 0,2 artarak 1,607,77 dolara çıktı.

En güncel altın fiyatlarını takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak:

https://www.businesslive.co.za