INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 16.12.2019

teknik-analiz 16 Ara 2019

Geçtiğimiz hafta piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın verdiği faiz oranı kararını takip etti ve karar beklentilere paralel olarak geldi.

Banka faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Ardından AMB Başkanı Lagarde basın toplantısı gerçekleştirdi. Diğer yandan Euro varlıkları için önemli gelişmelerden biri de İngiltere’de gerçekleşen genel seçimler idi. Perşembe günü gerçekleşen seçimler sonucunda Johnson’un Muhafazakar Partisi parlamentoda çoğunluğu sağladı ve güçlü bir zafer kazandı.

Böylelikle İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinde kapılar ardında kadar açıldı. Belirsizliğin ortadan kalkması ile birlikte Sterlin ve Euro varlıkları üzerinde rahatlama gerçekleşti. Ekonomik veri olarak Cuma günü Almanya kanadından gelen Sanayi Üretimi verisi takip edildi. Gelen veriye göre Almanya’da imalatta oluşan sıkıntısının sürdüğü görüldü.

Gelen veriye göre Almanya’da sanayi üretimi Ekim ayında %1.7 ile sert düşüş gerçekleştirdi. Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü ataklarda sırasıyla 1.11453 – 1.11675 – 1.12086 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.11150 – 1.10776 – 1.10465 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.