İngiltere'nin Yeni Başbakanı Sunak'tan Destek Sözü

Yazılar 23 Kas 2022

İngiltere'nin yeni Başbakanı Rishi Sunak 19 Kasım Cumartesi günü ilk ziyaretini Kiev'e yaptı ve seleflerinin odak noktası olan Ukrayna'ya sağlam desteği sürdürme sözü verdi. İngiltere Rus insansız hava araçlarını düşürmeye yardımcı olacak yeni bir hava savunma paketi sağlayacak.

Sunak Twitter'da "İngiltere özgürlük için savaşmanın ne demek olduğunu biliyor. Sonuna kadar yanınızdayız." dedi.

Sunak yaptığı açıklamada, İngiltere'nin uçaksavar silahları ve drone saldırılarına karşı radar gibi teknolojileri içeren 50 milyon sterlinlik (60 milyon dolar) yeni bir paket sağlayacağını söyledi. İngiltere ayrıca Ukrayna silahlı kuvvetlerine sağladığı eğitimi artıracağını söyledi.

Sunak yaptığı açıklamada, "Ukrayna silahlı kuvvetleri karadaki Rus güçlerini geri püskürtmeyi başarırken, siviller havadan acımasızca bombalanıyor. Bugün uçaksavar silahları, radar ve dronesavar teçhizatı da dahil olmak üzere yeni hava savunması sağlıyoruz ve önümüzdeki soğuk ve zorlu kış için insani desteği artırıyoruz” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Cumartesi günü Kiev'deki iki görüşmenin videosunu yayınladı ve Londra'dan gelen desteğin devam etmesini memnuniyetle karşıladı.

Zelenskiy, "Sizin gibi dostlarımız yanımızdayken, zaferimize güveniyoruz. Her iki ulusumuz da özgürlük için ayağa kalkmanın ne demek olduğunu biliyor." dedi.

Eski bir maliye bakanı olan Sunak, Liz Truss'un kısa ömürlü başbakanlığının ardından geçen ay göreve başladı. O ve selefi Boris Johnson, Ukrayna'ya halk desteğini gündemlerinin önemli bir parçası haline getirmişti ve Sunak bu taahhüdü sürdürdü.

Rusya, Ukrayna'nın Batı'dan hava savunma silahları temin etmesinin üzerine İran yapımı olduğu iddia edilen insansız hava araçlarını da kullanarak, Ukrayna'nın enerji altyapısını geçen aydan bu yana uzun menzilli saldırılarla giderek daha fazla hedef alıyor.