Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi Resesyona Girerken Faizleri 50 Puan Artırmayı Planlıyor

Yazılar 25 Kas 2022

Bir Reuters anketine göre Avrupa Merkez Bankası (AMB), bloğun resesyona girmesi neredeyse kesin olmasına rağmen, hızlı fiyat artışının kalıcı olmasından endişe duyduğu için önümüzdeki ay mevduat faizine 50 baz puan ekleyerek politika sıkılaştırmaya devam edecek.

Bölgedeki enflasyon, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından artan enerji fiyatları ve tedarik zincirlerini kesintiye uğratması nedeniyle yükseldi ve geçen ay %10.6'ya ulaştı. Bu oran AMB'nın %2.0 hedefinin beş katından fazla.

Başlangıçta enflasyondaki artışın geçici olduğunu söyleyen merkez bankası, faiz oranlarını artırmaya Temmuz ayına kadar başlamamıştı, ancak o zamandan beri faiz oranlarını 200 baz puan artırdı.

15-21 Kasım Reuters anketindeki medyan tahminlerine göre, AMB 15 Aralık'ta mevduat faizini 50 baz puan daha artırarak %2,00'ye çıkaracak ve aynı şekilde yeniden finansman oranını %2,50'ye çıkaracak.

62 katılımcıdan 45'i 50 puanlık bir faiz artırımı tahmin ederken, 14'ü AMB’nin önceki iki toplantısında yaptığı gibi 75 baz puan daha artıracağı tahmininde bulundu. Katılımcılardan sadece üçü, AMB’nin mütevazı bir 25 baz puanlık artışı tercih edeceğini söyledi.

AMB'nın baş ekonomisti Philip Lane 21 Kasım Pazartesi günü yaptığı açıklamada, diğer politika yapıcıların son günlerde yaptığı yorumları yineleyerek, AMB'nın enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yeniden artıracağını ancak bu artışların son zamanlardaki artışlardan çok daha küçük olabileceğini söyledi.

Aralık ayındaki hareketi, önümüzdeki çeyrekte 50 baz puanlık başka bir artışın izleyeceği ve mevcut döngüde mevduat ve yeniden finansman oranları için Ekim anketinden farklı olarak %2,50 ve %3,00'lük zirvelerin görüleceği tahmin ediliyor.

Mevduat oranı tahminlerine yönelik riskler sorulduğunda, 22 ekonomistin 18'i bu risklerin beklediklerinden daha erken veya daha geç biteceğini söyledi. Diğer 4 ekonomist ise risklerin önümüzdeki dönemde daha düşük olacağını söyledi.

S&P Global ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı Ken Wattret, "Daha dirençli ekonomik koşullar, enflasyonun yapışkanlığı, enflasyon beklentileri üzerindeki olası yayılmalar ve daha uzun süreli ücret baskıları, AMB’nı 2023'e kadar şu anda tahmin ettiğimizden daha uzun süre sıkılaştırmaya devam etmeye zorlayabilir" dedi.

Daha sıkı politikanın enflasyonu anlamlı bir şekilde ehlileştirmesi zaman alacak ve buna bilişkin bir soruyu yanıtlayan 23 ekonomistten 13'ü enflasyonun zaten zirve yaptığını söyledi.

Enflasyonun bu çeyrekte %10,5'ten önümüzdeki çeyrekte %8,9'a düşmesi ve ardından istikrarlı bir şekilde düşmesi bekleniyordu. Bu yıl ortalama %8,5, gelecek yıl %6,0 ve 2024'te %2,3 olması bekleniyor.