INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 09.12.2019

teknik-analiz 9 Ara 2019

Piyasalar Cuma günü Avrupa’nın lokomotif ekonomisi Almanya’dan gelen sanayi üretimi verisini takip etti.

Federal İstatistik Bürosu’nun yayımladığı verilere göre Almanya’da Ekim ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %5.3 seviyesine geriledi. Söz konusu veri bir önceki aya göre ise %1.7 oranında sert düşüş kaydetti. Son zamanlarda Almanya’dan gelen veriler ile birlikte imalat sektöründe cansız seyrin sürebileceği beklentileri oluşuyor.

Diğer yandan Amerika’dan gelen tarım dışı istihdam verisi EURUSD paritesinde volatilitenin artmasına neden oldu. Verinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile birlikte Dolar önemli paralar karşısında değer kazanımları yaşadı. Bu değer kazanımları ile birlikte EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti.

Bununla birlikte hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı merakla bekleniyor. Karar Perşembe günü açıklanacak. Beklentiler faiz oranında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Fakat karar metni ve karar sonrasında gerçekleşecek olan basın toplantısında ipuçları aranacak.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.10650 – 1.10907 – 1.11146 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.10440 – 1.10028 – 1.09787 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.