INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 31.08.2020

teknik-analiz 31 Ağu 2020

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Jackson Hole sempozyumunda Fed tarafından para politikasına yönelik strateji değişim açıklanırken, Fed’in hedefinin ortalama %2 enflasyon olduğu ancak hedefi geçmesine izin verilebileceğini ifade etmesi risk iştahını küresel piyasalarda bir miktar yükselse de, yükseliş sınırlı kaldı. Ancak coronavirüs aşısı ile ilgili olumlu beklentiler ve ekonomilerdeki toparlanma sinyalleri de piyasaların yukarı yönde devam etmesini desteklemeye devam ediyor. BİST100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününe %0,36 oranında artışla 1.112 seviyesinden başladı.

Öğle saatlerine kadar yatay seviyede olan BİST100 endeksine Doğu Akdeniz için Almanya ve AB’den gelen açıklamalar ile sert satışlar geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Doğu Akdeniz'deki gerilimde "Türkiye'nin diyalogdan yana olduğunu" söyleyerek, bölgede "Tek bir kıvılcımın felakete yol açabileceği" uyarısında bulundu. Almanya Şansöylesi Merkel ise ‘’Doğu Akdeniz konusunda tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan'ı desteklemekle yükümlüdür’’ dedi. AB Üst Düzey Diplomatı ise ‘’Türkiye'ye sınırlayıcı tedbirler gemiler gibi varlıkları hedef alabilir’’ dedi.

BİST100 endeksi bu haberler akışında günü %0,76 azalışla 1.100 seviyesinden tamamladı.

Bu haftanın iç piyasa gündeminde ise açıklanacak 2Ç20 GSYH verisi ve Ağustos ayı enflasyon verisi olacak. Ayrıca Akdeniz’deki gelişmeler de yakından takip edilecek.