INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 30.09.2020

teknik-analiz 30 Eyl 2020

BİST100 endeksinde negatif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalarda aşı çalışmalarından gelen olumlu haberler ile pozitif seyir korunuyor. İç piyasanın ise negatif ayrılmasının nedeni ise Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalara Türkiye’nin Azerbeycan'ın yanında Rusya’nın karşısında yer alması olarak görünüyor.

Ermenistan tarafının Türkiye’nin herhangi bir hamlesinin bölgede ve komşular arasında yıkıcı sonuçları olabilir.’’ açıklaması Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliğe Türkiye’yi de çekmesi iç piyasayı baskılıyor.

Asya piyasaları ve ABD vadelilerindeki hafif alıcılı seyir ile BİST100 endeksi güne 3,50 puan yükselişle 1.124 seviyesinden başladı.

Açılışın ardından piyasalar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın YEP açıklamalarına çevrildi. Albayrak Türkiye ekonomisinin 2020 büyüme tahminini, pandeminin de etkisiyle yüzde 5’ten %0,3’e düştüğünü açıkladı. Ayrıca ‘’V’’ tipi toparlanma beklediğinin altını çizdi.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BİST100 endeksi, gün sonuna kadar küresel piyasalara paralel olarak hareket etti. BİST100 endeksi hafif alıcılı başladığı işlem gününde pozitif seyrederken, haber merkezlerinde Ermenistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklama damga vurdu. Ermenistan Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçağı, ‘’Ermenistan'a ait Su-25 savaş uçağını düşürdü’’. dedi. Haberin ardından BİST100 endeksine sert satışlar gelse de Fahrettin Altun haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi ve endeks günü %0,19 artışla 1.123 seviyesinden tamamladı.

Teknoloji payları %4,58 oranında değer kazanırken, turizm payları %2,11 oranında değer kaybetti.

Haftanın ikinci gününde Dolar/ TL eğilimine baktığımızda küresel piyasalarda dolar talebi devam ederken, içeride geçtiğimiz hafta TCMB’nin politika faizini yükseltti. Ardından kısa süreli değer kazanımı gerçekleşse de oluşan jeopolitik riskler,  Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışma Dolar/ TL tarafında değer kaybını artırdı. Kur dün tarihi zirve seviyesi olan 7,85’i görürken buraya yakın seviyelerde hareketini sürdürüyor. Dolar/TL’de 7,85 direnç seviyesinin kırılması durumunda 7,90 hedef haline gelirken,  7,77 destek seviyesinin aşağı kırılması 7,70 seviyesini destek haline getirebilir.