INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 30.04.2020

teknik-analiz 30 Nis 2020

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan coronavirüs salgınında Avrupa kıtası, vaka sayısı ve can kaybında ABD’den sonra en çok etkilenen bölge oldu. Salgın bölgede ekonomik faaliyetleri de durma noktasına getirdi. PMI rakamlarındaki rekor düşüşün ardından güven endekslerinde de 2008 krizi sonrası en sert düşüş yaşandı. Salgının devam ediyor olmasına karşın artış hızındaki azalma nedeniyle Avrupa’da bazı bölgelerde kısıtlı aktivitelere başlama kararı alındı, ancak DSÖ, salgının bitme noktasından uzak olduğunun altını çizdi.

ABD’den 2020 yılı ilk çeyrek GSYİH rakamları açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD, yılın ilk çeyreğinde %4,8 daraldı. 2009’daki daralmanın ardından en son 2014’ün ilk çeyreğinde %2,1 daralma gösteren ABD ekonomisi yılın 2. yarısına da daralmanın devam etmesi bekleniyor. Salgının etkisini kaybetmesi durumunda 3. çeyrek itibariyle toparlanma beklenen ABD ekonomisinin bu yıl birçok ülke ekonomisinde olduğu gibi beklenti altında kalınmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Dolar/TL coronavirüs döneminde Türkiye'den döviz çıkışlarının kamunun daha da artan arzı ile dengelenmeye çalışılmasıyla 7 civarında tutunurken dün piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı beklendi. Yılbaşından bu yana bakıldığında TL dolar karşısında %15 değer kaybı yaşarken benzer para birimlerinde %25'i aşan kayıplar yaşanıyor.

Önceki gün TCMB tarafından açıklanan Mart ayı uluslararası rezerv verilerinden bankacıların yaptığı hesaplamaya göre kamunun bu yılki döviz arzı geçen yılın tamamında yapılan 32 milyar doları yakalamış ve aşmış durumda TCMB rezervlerindeki düşüş ile birlikte Türkiye'nin yeni bir dış kaynak sağlayıp sağlamayacağı piyasada yakından takip ediliyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü 887 puan artışla 101.595 seviyesinden tamamladı. Endekste 100.000’in üzerinde kalma çabaları devam ederken yukarı yönde kısa vadede 105.000 hedef olmaya devam ederken 99.000’in kuvvetli destek olmaya devam etmesini bekliyoruz.