INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 29.09.2020

teknik-analiz 29 Eyl 2020

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalardaki olumlu aşı haberleri risk iştahını yüksek tutarken, iç piyasada ise Akdeniz geriliminin yanı sıra Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar takip ediliyor. Son olarak Azerbaycan’da Savaş Hali ilan edildi.  Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın ‘’Türkiye’yi Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilime dahil etmeyin. Türkiye’nin herhangi bir hamlesinin bölgede ve komşular arasında yıkıcı sonuçları olabilir.’’ açıklaması Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliğe Türkiye’yi de çekmesi iç piyasayı baskılıyor.

Asya Piyasaları ve ABD vadelilerinin %1’in üstünde pozitif olmasına karşılık baskı ile birlikte BİST100 endeksi güne %0,07 oranında yükselişle 1.124,93 seviyesinden başladı.

Veri akışının sakin olduğu günde kur tarafı izlendi. Dolar / TL kurunun 6,80’li seviyelere yükselmesi ile BİST100 endeksinde satışlar derinleşti. Endeks günü %0,27 azalışla 1.121 seviyesinden tamamladı.

Orman, kağıt, basım payları %3,34 oranında değer kazanırken, spor payları %4,33 oranında değer kaybetti.

Dolar / TL’de tarafında yeni haftaya başlarken küresel piyasalarda dolar talebi devam ediyor. Ancak içeride oluşan jeopolitik riskler,  Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan savaş durumu ve Türkiye’nin Azerbaycan'a tam desteği Dolar/ TL tarafında değer kaybını artırıyor.  Temmuz ayı sonundan itibaren rekor kıran döviz kurlarında dünkü yükselişin hızlanmasında ise Azerbaycan -Ermenistan arasındaki çatışma etkili oldu. Direnç seviyesi olarak 7,80 – 7,83, destek seviyesi olarak ise 7,75 – 7,70 seviyeleri takip edilecek.