INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 28.09.2020

teknik-analiz 28 Eyl 2020

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Haftanın son işlem gününde de yükselişine devam eden dolar, euro karşısında 1,1615’e yükselerek son iki ayın zirvesini gördü. Powell’ın enflasyon açıklamaları ve FOMC toplantısındaki pozitif revizyonlar sonrasında toparlama gösteren dolar, geçen hafta ABD’de yeni teşvik paketine dair belirsizliğin dolar talebi yaratması ile yükselişe geçti. Dolardaki yükseliş ile parite de son iki ayın en zayıf performansını gösterdi.

Geçtiğimiz hafta rekor yükselişler gösteren Dolar/TL kuru PPK öncesi 7,72 ile yeni rekor seviyeyi gördü. Piyasaların faiz artışı beklemediği toplantıda merkez, 200 baz puan faiz artışı yaparak piyasaları şaşırttı. Merkez Bankasının faiz artışına gitmesinde enflasyondaki yükseliş risklerinin kuvvetlenmesi etkili oldu ve kurul karar metninde Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla Ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, ‘’dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir’’ ifadesini kullandı.

Faiz artışının ardından Cuma günü BDDK, vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak, söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklara oranı şeklinde belirlenmiş %1 olan sınırlamanın yeniden %10’a yükseltildiğini açıkladı.

Faiz artışı ve türev işlemler sınırlarının gevşetilmesi ile Dolar/TL kuru 7,50'ye gerilediyse de, kurdaki düşüş sınırlı kaldı ve fiyat son saatte yeniden 7,63’e çıktı. Bu gelişmeler yaşanırken Doğu Akdeniz konusunda gerçekleştirilen yoğun diplomasinin de etkisiyle borsa üzerindeki baskıyı hafiflettiği görüldü.

BİST100 endeksinin 1.120 direnci üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yeni hedefin 1.150 ve 1.200 seviyelerinin olacağını söyleyebiliriz.