INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 28.08.2020

teknik-analiz 28 Ağu 2020

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Aşı konusunda iyimser beklentiler ve ekonomilerdeki toparlanma sinyallerinin sürmesi, risk iştahını artırıyor. ABD – Çin görüşmelerinin son zamanlarda ılımlı olması, küresel piyasalarda hafta başından beri süren pozitif havayı destekliyor. Yurt içinde ise gündemde Akdeniz’deki haberler ve kurdaki gelişmeler takip ediliyor.

Asya Piyasalarındaki ve ABD vadelilerindeki pozitiflik ile BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe %0,78 oranında yükselişle 1.108 seviyesinden başlangıç yaptı.

Öğle saatlerinde TCMB PPK Toplantı tutanakları açıklandı. TCMB tutanaklarında; ‘’Parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir’’ açıklaması dikkat çekti.
Kapanışa doğru Küresel Piyasalarda gözler FED Başkanı Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’ndaki konuşmasına çevrildi. Powell, enflasyonun %2,00 hedefi ile tutarlı seviyelerin üzerine çıkması durumunda Fed'in "harekete geçmekten çekinmeyeceğini" söyledi ve "geniş ve kapsayıcı" istihdama önem verileceğini vurguladı.

BİST100 endeksi pozitif başladığı günü %0,90 artışla 1.109 seviyesinden tamamladı.

Spor sektörü payları %5,75 oranında değer kazanırken, inşaat sektörü payları %0,44 oranında değer kaybetti.

ABD tarafında ise haftalık İşsizlik Başvuruları takip edildi. İşsizlik başvuruları beklentiler ile paralel 1,0 milyon kişi olarak açıklandı. Coronavirüs pandemisi nedeniyle birçok iş yerinin faaliyetlerine ara verdiği 22 haftada başvurular 57,1 milyonun üzerine çıktı.