INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 28.05.2020

teknik-analiz 28 May 2020

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Coronavirüs salgınında duran ekonomilerin yeniden açılması ile piyasalarda bu hafta risk iştahı son haftaların en yüksek seviyesine çıkarken, virüsün yarattığı ekonomik tahribatın ardından toparlanmayı satın alan piyasalardaki iyimserlik sürmekte ve ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları ise piyasaların radarında.

ABD Başkanı Trump’ın yaptırım uygulanacağına dair açıklamaları karşın piyasalarda yılın kalanındaki dipten toparlanma fiyatlanıyor. Hafta başındaki yükseliş ABD-Çin gerginliği ile dün, gün başında azalmasına karşılık Avrupa Komisyonu’nun 500 milyar euroluk hibe paketi planladığı haberleri ile borsalardaki yükseliş desteklendi.

Yurt içinde ise Yurt içinde de iyileşen hasta sayısının vaka sayısını aşması ve can kaybının da azalmasıyla ekonomik aktivitelerde de canlanma yaşanıyor. Dün gelişen ülke varlıklarındaki değerlenmeye paralel TL de değer kazandı ve Dolar/TL kuru 6,70 seviyesi altını test ederek 13 Nisan sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Kur dün dolardaki yükseliş ve gelişen ülke paralarının önceki güne göre gerilemesi ile 6,77’de dengelendi.

BİST100 endeksi tarafında ise dün endeks %2’nin üzerinde kalarak 105.495 puana çıkarak Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Bu hafta 103.000 seviyesi kuvvetli destek olmaya devam ederken 106.500 seviyesi kısa vadeli direnç olarak karşımıza çıkmaya devam edecek.