INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 26.08.2020

teknik-analiz 26 Ağu 2020

BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü resmi verilerine göre dünya genelinde üçüncü aşama klinik deneylerine başlanan aday aşıların sayısı arttıkça, küresel risk iştahı artmaya da devam ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın son faiz toplantısına ilişkin notlar, belirsizliğin giderek yükseldiğine işaret etse de, bu hafta sonu Fed’in pandemi nedeniyle sanal olarak gerçekleştireceği yıllık Jackson Hole toplantısında güvenli metalin seyrine etki edecek bir açıklama gelebilir. Fed Başkanı Jerome Powell’in bankanın uzun vadeli stratejilerine ilişkin bir ipucu vermesi de bekleniyor.

Diğer taraftan ABD ve Çin’li müzakereciler birinci faz anlaşma üzerine görüşme gerçekleştirdiler. İki taraf da anlaşmayı ilerletecek koşulları oluşturmak konusunda mutabık kaldığı haberleri piyasaları rahatlatan bir diğer gelişme olarak izlenmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta faiz artışına gitmeyen fakat TL likiditesini azaltarak ek önlemler alan TCMB, geleneksel repo ihalesine devam ediyor. Piyasalarda TL maliyetini artırarak örtülü faiz artışı yapıyor, ancak bu aksiyonlar TL varlıklar üzerindeki satış baskısını henüz azaltabilmiş değil. Öte yandan Yunanistan ile Akdeniz meselesine dair tansiyon yükselmeye devam ediyor. Dün açıklanan ekonomik göstergelerde kapasite kullanımı Nisan’daki rekor düşüşünün ardından bu ay 73 seviyesine yükselirken sektörel güven endekslerinde de artış izlendi. En son 7,40 seviyesini aşarak rekor kıran Dolar/TL kuru, Karadeniz’de doğal gaz bulunduğu haberleri ile 7,20’ye sınırlı gerileme yaşamıştı.

Bu hafta tekrar7,38’e yükselen kur dün 7,39’a çıkarak rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü. BIST 100 endeksi ise gün içinde 1.118 puanı görmesinin ardından Banka hisselerinde satışların devam etmesiyle birlikte yurtdışı borsalardaki yükselişlere çok ayak uyduramadığı görüldü.

Kapanışa doğru Akdeniz tarafından gelen yüksek tansiyonlu haberler ve Dolar / TL kurunun yükselmesi ile endekse kapanışa doğru sert satışlar geldi. BİST100 endeksinde kısa vade de 1.100 seviyesi destek olmakla birlikte bu seviye kırılması durumunda 200 g HO’nın geçtiği 1.073 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.125 seviyesinin üzerinde olabilecek alımlar yükselişi destekleyecektir.