INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 26.06.2020

teknik-analiz 26 Haz 2020

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

ABD ve Asya’da artan coronavirüs vakalarının son iki ayın zirve seviyelerine ulaşması, ekonomilerde hızlı bir toparlanma ihtimalini git gide düşürürken, yapılacak kısıtlamaların tekrardan sertleşmesi seçeneği, risk iştahında geri çekilmelere yol açıyor.

Yurt dışı piyasalarda ikinci dalga endişesinin devam etmesine bağlı olarak, hisse senedi piyasalarının negatif seyretmesi BİST100 endeksini de etkiliyor. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ikinci dalganın şu an için Türkiye’de olmadığını dile getirmesi, iç piyasaları yurtdışı piyasalardan biraz daha pozitif ayrıştırıyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe yatay seviyeden başlasa da açılışın ardından ABD vadelilerinin negatifliğinin derinleşmesiyle negatife yöneldi.

ECB tarafından PPK toplantı tutanakları yayımlandı. ECB, EUREP uyarınca, euro cinsinden menkul kıymet borçlanma senetlerinden oluşan yeterli teminat karşılığında euro bölgesi dışındaki Merkez Bankalarına euro likiditesi sağlanacağını açıkladı. Açıklamanın ardından Avrupa piyasalarını pozitife çevirdi. BİST100 endeksinde de alımlar hızlandı.

İçeride TCMB faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası, beklentilerin aksine politika faizini değiştirmeyerek %8,25'te bıraktı. Beklenti 25 – 50 baz puan indirim yönündeydi. TCMB, salgın sürecinde 2,5 puan faiz indirirken, bundan önceki son dokuz toplantısında ise 15,75 puan faiz indirimi gerçekleştirdi.

BİST100 endeksi günü yurtdışı piyasalara paralel olarak 114.138 seviyesinden tamamladı. Endekste takip edeceğimiz direnç seviyesi 115.000, olacakken, destek seviyesi ise 113.500 olacak.

ABD tarafında ise haftalık İşsizlik Başvuruları takip edildi. İşsizlik başvuruları beklentilerin üstünde 1,3 milyon kişi olarak açıklandı. Coronavirüs pandemisi nedeniyle birçok iş yerinin faaliyetlerine ara verdiği 14 haftada başvurular 46 milyonun üzerine çıktı.