INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 23.09.2020

teknik-analiz 23 Eyl 2020

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

ABD canlandırma paketinde halen anlaşmaya varılamaması ve yeni tecrit önlemleri endişeleri yatırımcı iyimserliğini azaltmaya devam ederken, Dolar endeksi önceki gün sert yükselerek altı haftanın zirvesini gördükten sonra Asya piyasalarındaki işlemlerde zirvenin çok az altında 93.54 seviyesinde seyretti.

ABD Hazine Bakanlığı'nın Mali Suçlar Uygulama Ağı'na gönderdiği 2.100'den fazla şüpheli işlem raporu Buzzfeed ve diğer basın kuruluşlarına sızdırılmış ve bu olayın ardından bankacılık sektöründe ciddi oranda gerileme yaşanmıştı. Dünyanın başlıca bankalarının son 20 yılda 2 trilyon dolardan şüpheli işleme aracılık ettiği haberleriyle hafta başında bankacılık hisselerinde başlayan satışlar, dünya genelinde yeni tecrit önlemlerinin başlatılacağı endişeleriyle kısa süre içinde diğer varlık sınıflarına sıçradı.

Dün ABD Fed Başkanı Jerome Powell’a Capitol Hill’de, Merkez Bankasının pandemi döneminde ekonomiye verilen zararı azaltmak için aldığı acil durum tedbirlerine ilişkin milletvekillerinin endişelerini gidermek için konuşma yaparken sürpriz bir söylem gelmedi. Küresel piyasalarda riskten kaçış eğiliminin artması ve Merkez Bankası'ndan Perşembe günkü toplantıda yükselen enflasyona rağmen politika faizinde bir artış beklenmemesinin etkisiyle TL'de satış baskısı artıyor.

Her gün yeni bir zirve yapan Dolar/TL, dün sabah saatlerinde güne 7,62'den başlamasının ardından, piyasaların açılmasıyla birlikte gelen satışlarla birlikte Dolar/TL, 7,66'nın üzerine çıktı.

TCMB'nin bu hafta PPK kararı beklenirken, TCMB mevcut faiz koridorunda sıkılaştırmanın sonuna yaklaşması nedeniyle sıkılaştırmanın üst sınırını belirleyen geç likidite penceresi faizi de yakından izleniyor. BİST100 endeksi tarafında ise günün ilk yarısında yatay bir seyir izlenirken öğleden sonrada iyimserliğin kısmen devam etmesiyle endeks 1.100 puan civarında dengelendi. Piyasa dar bir bantta hisse bazında hareketlerin ön plana çıktığı bir gün geçirdi. Endekste kısa vadede 200 g HO’nın geçtiği 1.078 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.120 seviyesinin üzerinde olabilecek alımlar yükselişi destekleyecektir.