INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 22.05.2020

teknik-analiz 22 May 2020

BİST100 endeksinde negatif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Coronavirüs salgını ile ABD – Çin ilişkileri küresel piyasaların gündemi olmaya devam ederken, yurtiçi piyasalardaki en önemli gündem maddeleri swap anlaşması ve TCMB faiz kararıydı.

Aşı ile ilgili gelen olumlu haberler ve normalleşme sürecinde ekonomilerin yeniden açılması pay piyasalarını ve risk iştahını artırırken, ABD Senatosu’nun Çinli şirketlerin ABD borsalarında listelenmesini engelleyebilecek yasayı onaylaması, pay piyasalarındaki yükselişi sınırlıyor.

TCMB, dün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizinde beklentiler dahilinde 50 baz puan daha indirime giderek faizi %8,25'e çekti. Merkez Bankası, üst üste 9. kez faiz indirimine gitti. Kur tarafında volatilite çok fazla meydana gelmedi.

Japonya Başbakanı Abe’nin ‘’Türkiye'ye mali destek sağlamayı planlıyoruz’’ açıklaması piyasalarda Türkiye  - Japonya swap anlaşmasında son noktaya geldi dedirtiyor. Japonya ile yapılacak swap anlaşması ile Dolar / TL’de sert düşüş görebiliriz.

BİST100 endeksi tarafında ise coronavirüs salgını ile birlikte gerçekleşen normalleşme adımları, vaka ve vefat sayılarındaki ivmesel azalış, TL’nin dolar karşısında değer kazanması ile birlikte endeks 102.000 seviyesinin üstünde işlem görüyor. 103.000 seviyesinin kırılması durumunda ise hedef seviye 105.000 olacaktır.