INFO YATIRIM - BIST100 TEKNİK ANALİZİ - 21.11.2019

teknik-analiz 21 Kas 2019

BİST100 endeksinde hafif aşağı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne yatay seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,69 azalışla 106.785 seviyesinden kapattı.

Küresel  piyasalarda risk iştahının artması ile hisse senetleri yükselişini  hızlandırmasıyla, gelişen ülke piyasaları Kasım ayında yılın en iyi  performansını sergiledi. Yurt içindeki siyasi ve jeopolitik risklerin de  azalmasıyla Borsa İstanbul küresel yükselişe eşlik etmeye devam  ederken, BİST 100 endeksi dün 108.000 puan seviyesine çıkarak 2018  sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Günün devamında ise ABD ve Avrupa  borsalarındaki aşağı yönlü eğilimin etkisiyle kar realizasyonları ön  palana çıkarak endeks tekrar 107.000 seviyesinin altına sarktı. TL  varlıklar ise ABD ile yaşanan gerginlik nedeniyle küresel yükselişe  eşlik edememişti.

Ancak Erdoğan ve Trump görüşmesinden somut bir sonuç  çıkmasa da Ekim ayına göre risklerin azalmasıyla TL varlıklar artan risk  iştahı ile en çok talep gören varlıklar arasında yer alırken dün gün  içinde 5,69 seviyesini gördü. Haftanın devamında Hong Kong  protestolarına şiddetli bir baskı tehdidi devam ederken Ticari  görüşmelerde bir çözüme ulaşmayı Trump yönetimi için zorlaştıracaktır  açıklaması piyasalarda baskı unsuru olarak kullanılmaya devam ediyor.

En  son Pompeo’nun Türkiye ile ilgili ilişkileri güçlendirmeye yönelik yapıcı açıklamaları takip edilirken, veri açısından Perşembe günü ECB  tutanakları beklenirken Cuma günü Japonya, Euro bölgesi ve ABD’nin PMI  verileri takip edilecek.