INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 21.08.2020

teknik-analiz 21 Ağu 2020

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Yurtdışı piyasalarda ABD – Çin arasındaki gerginliğin ardından Çarşamba günü satıcılı kapanış gerçekleşti. Dün ise ABD vadelileri ve Asya borsalarındaki satıcılı seyre ek olarak Dolar / TL’nin 7,20’li seviyelerden 7,30’lu seviyelere yükselmesi sonrasında BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe yatay seviyede başladı. Ancak açılışın ardından endeks negatife yöneldi. İç piyasalarda gözler TCMB faiz kararına çevrildi. TCMB, politika faizini %8,25 olarak sabit tuttu. Merkez, yaptığı açıklamada küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizliklerin yüksek seyrettiğini, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürdüğünü, salgının sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edildiği belirtti. Faiz kararının ardından Dolar / TL 7,34 seviyesine yükselirken, BİST100 endeksinde satışlar arttı. Kapanışa doğru Rusya tarafından aşı çalışmalarından gelen pozitif haber ile birlikte BİST100 endeksi günü %0,19 oranında yükselişle 1.126 seviyesinden tamamladı.

Spor sektörü payları %4,98 oranında yükselirken, menkul kıymet yatırım ortaklıkları payları %2,89 oranında değer kaybetti.

İç piyasada gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalarda olacak.

ABD tarafında ise haftalık İşsizlik Başvuruları takip edildi. İşsizlik başvuruları beklentilerin üstünde 1,1 milyon kişi olarak açıklandı. Coronavirüs pandemisi nedeniyle birçok iş yerinin faaliyetlerine ara verdiği 21 haftada başvurular 56,1 milyonun üzerine çıktı.