INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 21.02.2020

teknik-analiz 21 Şub 2020

BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe yükselişle başladı.

Bu  hafta artan Jeopolitik riskler ve azalan faiz getirisi Dolar/TL'deki  yükselişin hızlanması BİST100 endeksi üzerinde sert satışların  yaşanmasında etkili oldu. Yurt içinde Suriye İdlib konusunda tansiyonun  yükselmesiyle TL üzerinde jeopolitik baskılar artmaya devam ediyor.  Rejim güçlerinin saldırılarının ardından gerilimin iyice artması ve bu  saldırılarla mutabakatın aşılmış olması hem de sınıra yaklaşan  yüzbinlerce sivil, Türkiye için büyük risk oluşturmakta.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye’nin planını yaptığını ve ansızın harekatın  başlanabileceğini söylemesi piyasalardaki dengeleri bozarken, diğer  taraftan bu hafta TCMB, PPK toplantısında bir haftalık repo faizini 50  bp indirmesiyle, mevduat ve reel faiz getirilerinde de ciddi düşüşler  yaşanıyor. Ayrıca faizin enflasyonun altında kalması da negatif faize  neden oluyor. Bu gelişmeler TL’nin cazibesini sınırlandırıyor.

Rusya  Dışişleri Bakanlığı tarafından da kapanışa doğru yapılan Türkiye Militanlara destek veriyor açıklaması endeksteki baskıyı ve satışları  artırarak endeksin günü %2,98 oranında düşüşle 115.642 seviyesinden  kapamasını sağladı.

Yurtdışı  tarafta ise Coronavirüsün ekonomik etkisine dair endişeler artmaya devam ederken Çin Halk Bankası bir yıllık kredi ana faiz oranını 10 puan düşürerek önceki ay sabitlediği %4,15 puandan %4,05’e düşürmesi diğer  yandan ABD Fed’in son toplantısına ait tutanaklar, yetkililerin faizleri  aylarca değiştirmeden bırakabileceğine işaret etmesi piyasa yapıcıları  önlemler almaya itiyor Ons Altın, virüsün ekonomik etkisine dair  endişeler arasında bu yıl kadar %6 üzerinde artış yaşadı.

Bugün  İçeride önemli bir veri akışı bulunmuyor. Almanya, İngiltere ve ABD taraflarında açıklanacak PMI verileri ile Euro Bölgesinde açıklanacak  TÜFE verisi piyasaların odağında olacak.

Endeksin  pozitife dönmesi durumunda takip edeceğimiz direnç seviyeleri 116.700 –  117.800 – 118.500 olacak. Kar satışlarının devamı durumunda destek  seviyeleri ise 115.000 – 113.000 olacak.