INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 20.08.2020

teknik-analiz 20 Ağu 2020

BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Aşı çalışmalarıyla ilgili olumlu haber akışları ve ekonomik verilerdeki toparlanmanın devam etmesi risk iştahını destekleyen unsurlar olurken, dünyada artan coronavirüs vaka sayılarındaki artış, Akdeniz’deki soğuk rüzgarlar ve Trump’ın ticaret görüşmelerini ertelemesi ile ABD – Çin arasındaki gerginliğin tırmanması aşağı yönlü risk unsurları olarak gündemdeki yerini koruyor.

BİST100 endeksi haber akışları eşliğinde ve ABD vadelilerindeki yukarı yönlü seyir ile birlikte güne %0,64 oranında yükselişle 1.099 seviyesinden başlangıç yaptı. Bugün yapılacak TCMB PPK toplantısı öncesi piyasalarda iyimser görünümün yanı sıra, kur tarafındaki aşağı yönlü hareket ile birlikte ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günü bir müjde vereceğiz ve Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağına inanıyorum’’ açıklaması ile endeks günü %2,95 artışla 1.124 seviyesinden tamamladı.

Elektrik sektörü payları %6,30 oranında değer kazandı.

TCMB’den gelen bankaların borç alabilme limitlerinin gecelik vadede yarıya indirilmesi kararı Dolar / TL’nin düşüşüne destek verirken, bugün gerçekleşecek olan TCMB toplantısı kur cephesi üzerinde etkili olacaktır. TCMB’nin politika faizinde değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. Ancak örtülü bir faiz indirimine gitmesi konusunda da piyasada bir beklenti olduğunu hatırlatalım.