INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 19.08.2020

teknik-analiz 19 Ağu 2020

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalarda yön arayışı devam ediyor. Coronavirüs salgınında vaka sayılarının dünya genelinde artması, Akdeniz’de esen soğuk rüzgarlar ve ABD – Çin gerginliğine rağmen piyasalarda yukarı yönlü hareket devam ediyor. Özellikle ABD piyasaları teknoloji hisseleri önderliğinde pozitifliğini koruyor.

Geçtiğimiz işlem gününe Asya Piyasaları ve ABD vadelilerindeki hafif alıcılı seyir ile BİST100 endeksi güne %0,14 oranında yükselişle 1.087 seviyesinden başladı. İç piyasalar özellikle Perşembe günü gelecek faiz kararına odaklandı.  Dolar / TL tarafında kurun 7,40 zirve seviyesinde işlem görmesi ile doların küresel olarak zayıf seyrettiği bir ortamda, Türk Lirası diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif olarak ayrışmış durumda. Bu kapsamda TCMB’nin Dolar / TL tarafında atacağı adım yakından takip edilecek.

ABD-Çin arasında artan gerilim dünya çapında risk iştahını baskılayan en önemli unsurlardan biri olurken, yurt içinde de Doğu Akdeniz gelişmeleri yakından izleniyor.

BİST100 endeksi bankacılık hisseleri önderliğinde ve Dolar / TL kurunun 7,36’lı seviyelere geri çekilmesi ile gelen alımlar ile günü %0,58 oranında yükselişle 1.092 seviyesinden tamamladı.

Sigorta sektörü payları %3,35 oranında değer kazanırken, ticaret sektörü payları %0,48 oranında değer kaybetti.