INFO YATIRIM - BIST100 TEKNİK ANALİZİ - 18.11.2019

teknik-analiz 18 Kas 2019

BİST100 endeksinde hafif yukarı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne alış ağırlıklı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %1,54 yükselişle 105.379 seviyesinden kapattı.

Küresel piyasalarda ticaret  görüşmeleri piyasaların gündeminde olmaya devam ederken gelen haberler  fiyatlarda oynaklığı arttırıyor. Geçen hafta ABD Başkanı Trump’ın  açıklamaları ile düşüş yaşayan piyasalar, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı  Larry Kudlow’un açıklamaları ile yeniden yükselişe geçti.

Beyaz Saray  Ekonomi Danışmanı, Çin ile yapılan üst düzey görüşmelerin ilk aşamasında  anlaşmaya çok yaklaşıldığını açıkladı. ABD Başkanı Trump’ın da duruma  vakıf olduğu ve ilk aşamanın tamamlanmak üzere olduğunun açıklanması ile  Cuma günü gelişen ülke piyasalarındaki yükseliş hızlandı.

Küresel  ekonomi üzerinde en büyük tehdit olarak görülen ticaret savaşlarındaki anlaşmanın büyümeyi destekleyeceği beklentisi ile hafta sonuna doğru  risk iştahı yeniden artarken ABD’de 10 yıllık tahvillerde satışlar  dikkat çekti. Riskli varlıklara doğru geçişlerin yaşandığı gözleniyor.  

Yurt içi piyasalarda ise geçen hafta Erdoğan Trump görüşmesinden somut anlaşmalar çıkmazken, en son İbrahim Kalının, ‘’S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı.’’ açıklamasını olumlu buluyoruz.

BİST100 endeksi tarafında geçtiğimizde ise 98.000 seviyesinden başlayan rallinin 105.000 seviyesinin üzerine kadar devam  ettiği bir ortamda yükselişin ilk aşamada 106.000 seviyesine doğru devam etmesini bekliyoruz, devamında ise 110.000 seviyesinin hedef  olabileceğini düşünüyoruz.