INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 16.09.2020

teknik-analiz 16 Eyl 2020

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Coronavirüs aşısı kaynaklı dünya çapında gelen olumlu açıklamalar ile artan iyimser beklentiler, beklenenden iyi gelen veriler ve küresel risk iştahının artması küresel piyasalara olumlu yansıyor.

Makroekonomik veriler, pandemi kaynaklı gelişmeler ve jeopolitik olaylar gündemin ilk sırasındaki yerini korurken, bu haftanın en önemli gündem maddesi bugün açıklanacak olan FED faiz kararı olacak.

Çin’den gelen Sanayi Üretimi verilerinin beklenenden iyi gelmesi ve ABD piyasalarındaki hafif yukarı yönlü seyir ile birlikte BİST100 endeksi güne %0,29 oranında yükselişle 1.110,55 puandan başladı.

Küresel piyasalarda ağır basan iyimserlik ve risk iştahının etkisiyle gerçekleşen yükseliş trendini Borsa İstanbul’unda sürdürmesi, endeksin seansın ilk yarısını pozitif seyirde geçirmesini sağladı.

BİST100 endeksi pozitif başladığı günde Endeks ağırlığında 3. sırada olan TCELL hisselerinde kapanışa doğru yaşanan düşüş ile diğer hisselere gelen panik satışlarına rağmen %0,36 oranında yükselişle 1.111 seviyesinden kapattı.  Metal eşya makine sektörü payları %2,43 oranında değer kazanırken, spor hisseleri payları %9,68 oranında değer kaybetti. Ayrıca Dünya Ticaret Örgütü ABD'nin Çin'e yönelik gümrük tarifelerinin ticaret kurallarına aykırı olduğuna hükmetti.

İçeride gündemin en önemli haber akışı Doğu Akdeniz konusu. Ülke liderlerinin açıklamaları sonrasında, Türkiye yeni bir Navtex yayınlayarak Yunanistan'ın, Lozan Barış Antlaşması'nı ihlal ederek Sakız Adası'nı silahlandırdığını duyurdu.

Dolar / TL tarafına baktığımızda Pazartesi günü 7,50 ile yeni rekor kıran kur geçtiğimiz işlem gününde 7,48 olarak fiyatlanmış gözüktü. Doların küresel piyasalarda zayıfladığı, gelişen ülke paralarının değer kazandığı hatırlatalım. Psikolojik direnç olan 7,50’nin üstüne çıkılması durumunda direnç seviyesi 7,55, geri çekilmelerde ise 7,45 -7,37 seviyesini destek olarak izlemeye devam edeceğiz.

Avrupa tarafında ise İngiltere ile AB arasındaki Brexit müzakereleri gündemin ilk maddesi olarak gözüküyor. Brexit belirsizliğinin giderilememesi ve İngiltere'de, AB ile varılan Brexit anlaşmasını tek taraflı değiştirecek İç Piyasalar Yasa Tasarısı'nın parlamentodaki ilk oylamada kabul edilmesi Avrupa Piyasaları üzerinde risk iştahını azaltıyor.