INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 16.03.2020

teknik-analiz 16 Mar 2020

BİST100 endeksinde negatif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz  hafta başında petrol kriziyle sert satış yaşayan piyasalar yine Perşembe günü küresel piyasalardaki satışlar ikinci bir satış dalgasını  beraberinde getirdi.

ABD Başkanı Trump’ın Avrupa’dan gelecek seyahatleri  30 gün durdurma kararı, İtalya’nın ülke genelinde kamu hizmetleri  haricindeki tüm ticari faaliyetleri durdurması, petroldeki düşüşün devam  etmesi ve coronavirüs etkisi ile piyasalar oldukça büyük kayıplar  vermesinin ardından Cuma günü tepki yükselişlerinin geldiği görüldü.  Fed’in erken faiz indirimi kararının ardından geçen hafta ECB’den de faiz indirimi bekleniyordu, ancak kurul zaten ekside olan faizi  düşürmenin etkili olmayacağına karar vererek varlık alımlarını artırma  kararı aldı. Buna göre yıl içinde ek 120 milyar euro varlık alımı  açıklarken Fed’den de piyasaya 1,5 trilyon dolarlık likidite sağlayacağı  açıklaması geldi.

Yurtiçi piyasalarda ise Cuma günü TCMB, Mart ayı  beklenti anketini açıkladı. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki  anket döneminde %9,61 iken, bu anket döneminde %9,51 oldu. Cari yılsonu döviz kuru Doları/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 6,45 TL iken,  bu anket döneminde 6,51 TL'ye yükseldi.

BİST-100 endeksi geçtiğimiz  hafta şok satışlarla 91.600 seviyesini görmesinin ardından haftanın son  günü tepki alımları ön plana çıkarken Doları/TL tarafında da 6,30  civarında fiyatların dengelendiği görüldü.

BİST100  endeksi bu haberler çerçevesinde günü %2,10 oranında yükselişle 95.605 seviyesinde kapatmasına rağmen, haftayı %12,77 oranında düşüşle  tamamladı.