INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 15.09.2020

teknik-analiz 15 Eyl 2020

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Moody's tarafından Türkiye'nin uzun dönemli döviz cinsinden kredi notunun "B1"den "B2"ye düşürmesi ve not görünümü negatif’te bırakılması iç piyasalardaki risk iştahını azaltıyor. Kuruluş yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dış kırılganlıklarının muhtemelen ödemeler dengesi krizine yol açabileceğini ve mail tamponlarının aşınmakta olduğunu kaydetti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu düşürmesini önemsemediğinin de altını çizmek gerekiyor.

İçeride aynı zamanda Doğu Akdeniz’deki gelişmeler yakından izlenmeye devam edecek. Doğu Akdeniz’deki gerilim üzerine Erdoğan Yunanistan için ‘’Yanlış iş yapıyorsunuz, bu yollara girmeyin, hepten yalnız kalırsınız.’’ açıklamasında bulunmuştu.

Küresel piyasalara bakıldığında ise makroekonomik iyileşmeler ve aşı konusunda iyimser beklentiler küresel risk iştahını canlı tutuyor. Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca Plc’nin çalışmaları, hastalanan bir aşı gönüllüsü hakkındaki endişeler nedeniyle durdurulmasının ardından, İngiltere'deki Covid-19 aşısı denemeleri yeniden başlatıldı.

Haftanın ilk işlem gününe ABD vadelilerinde yükselişle birlikte BİST100 endeksi %0,29 oranında yükselişle 1.105 seviyesinden başladı.

Açılışın ardından Sanayi Üretim Endeksi ve Perakende Satışlar verileri açıklandı. Sanayi Üretimi Temmuz’da aylık bazda %8,40 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretiminin geçen sene Temmuz seviyesinin %4,4 üzerine çıkması, Sanayi Üretiminin coronavirüs pandemisi etkisinden bir miktar kurtulduğunu göstermekte. Perakende Satış Hacmi ise Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre %11,90 arttı.

İyi gelen veriler ile birlikte BİST100 endeksi gün içindeki pozitifliğini korudu. Haber akışının da nötr olduğu günü BİST100 endeksi %0,42 yükselişle 1.107 seviyesinden tamamladı.

Menkul kıymet yatırım ortaklıkları sektörü payları %2,48 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %2,16 değer kaybetti.

Haftalık bazda bakıldığında ise küresel piyasaların odağında Çarşamba günü açıklanacak FED Faiz Kararı olacak.

Kur tarafına bakıldığında ise Moody’s’in not indiriminin ardından Dolar / TL 7,49, Euro / TL ise 8,90 ile rekor kırdı. Dolar / TL tarafında 7,50 – 7,55 direnç seviyesi olurken, destek seviyesi ise 7,44 – 7,40.