INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 14.09.2020

teknik-analiz 14 Eyl 2020

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz hafta ABD Piyasaları Çarşamba günkü yükselişinin ardından teknoloji hisseleri önderliğinde düşüşünü sürdürdü. ABD tarafında ayrıca Demokratların 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketini yeterli bulmaması ve karmaşıklığın sürmesi düşüşü destekleyen unsurlardan biri oldu.

Küresel piyasalarda ise özellikle beklenen Avrupa Merkez Bankası kararlarında, faiz oranları ve varlık alım programında değişikliğe gidilmeyip, Başkan Lagarde’nin açıklamalarında kur hedeflemediklerini belirtmesi risk iştahının nötr şekilde kalmasını sağladı.

Haftanın son işlem gününe BİST100 endeksi ABD vadelilerindeki hafif alıcılı seyirle güne %0,17 oranında yükselişle 1.100 seviyesinden başlangıç yaptı. Seans açılışın ardından içeride Cari İşlemler Dengesi açıklandı. Cari işlemler dengesi, Temmuz ayında 1,82 milyar dolar açık verdi. Ayrıca BDDK tarafından borcu 500 milyon TL'yi aşan şirketlerin kredi kullanabilmesi için Kurulca yetkilendirilmiş bir derecelendirme kuruluşundan derecelendirme notu alma zorunluluğu getirdi. Volatilitenin düşük haber akışının yoğun olmadığı günü olduğu işlem gününü BİST100 endeksi %0,33 oranında yükselişle 1.102 seviyesinden tamamladı.

Küresel Piyasaların odaklandığı ABD TÜFE verisi açıklandı. Ağustos ayına TÜFE bir önceki aya göre %0,4 yükseldi. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında düşüş kaydeden, Haziran ve Temmuz aylarında ise artış eğilimi gösteren veriye ilişkin piyasa beklentisi, Ağustos ayında aylık %0,3 artması yönündeydi.

Dolar / TL tarafında rekor seviyede olan 7,50’nin altında başlayan gevşeme, psikolojik seviyenin ilk adımı olan 7,40 seviyelerine geriledi. Ancak kurun 7,45 seviyelerinde dengelendiği gözlemlendi. Dolar / TL’de 7,40-7,43 seviyeleri kısa vadeli destekler olurken, direnç seviyeleri 7,47 – 7,50 olarak ön planda olacak.