INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 14.08.2020

teknik-analiz 14 Ağu 2020

BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Çarşamba günü ABD endeksleri beklentinin üzerinde gelen enflasyon verisinin ardından günü artıda kapatırken, teşvik paketiyle ilgili gelişmeler de piyasalar tarafından takip ediliyor. Geçtiğimiz gün Dolar / TL’nin azda olsa gevşemesi ve ABD vadelileri ile Asya Piyasalarındaki hafif pozitiflik ile BİST100 endeksi güne %0,48 oranında yükselişle %1.119 seviyesinden başladı.

Küresel piyasalardaki pozitif eğilime rağmen BİST100’deki kur baskısı endeksin yükselişini baskılıyor. Dolar / TL’nin 7,34 seviyesine yükselmesi ile endekse gelen satış baskısı sonrası iç piyasalarda negatif seyir söz konusuydu. Öğlen saatlerine doğru kurun aşağı yönlü hareketi ile birlikte yatay seviyeye dönse de kapanışa doğru gelen satışlarla günü %1,25 oranında düşüşle 1.100 seviyesinden tamamladı.

Spor sektörü payları %5,53 değer kazanırken, menkul kıymet yatırım ortaklıkları sektörü payları %3,12 değer kaybetti.

Gün içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması takip edildi. Erdoğan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. 'Yunanistan'ın ve Rum yönetiminin amacı bizi Akdeniz'de sadece Antalya Körfezi'ne hapsetmektir. Bizim hiç kimsenin hakkında gözümüz yok ancak hakkımızı da yedirmeyiz' ifadelerine yer verdi.

ABD tarafında ise haftalık İşsizlik Başvuruları takip edildi. İşsizlik başvuruları beklentilerin altında 1,0 milyon kişi olarak açıklandı. Coronavirüs pandemisi nedeniyle birçok iş yerinin faaliyetlerine ara verdiği 20 haftada başvurular 55,0 milyonun üzerine çıktı.

ABD Başkanı Trump dün katılıdığı TV programında açıklamalar yaptı. ‘’Demokratların Covid-19 yardım paketinden seçim için fon istemeleri de görüşmeleri engelliyor. Coronavirüs yardım paketi görüşmeleri verilecek para miktarı konusunda tıkandı.’’ dedi.