INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 14.05.2020

teknik-analiz 14 May 2020

BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalarda ikinci virüs dalgası endişesi nedeniyle satışlar artarken, Borsa İstanbul'da dün güne yatay bir başlangıç yaptı.  Ardından ikinci yarıda coronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayısındaki artışın ivme kaybetmesine bağlı olarak karantina tedbirlerinin gevşetilmesi ve ekonomi yönetiminin reel sektöre desteklerinin pay piyasalarında alımların kısmen de olsa güçlenmesini sağladı.

MB rezervlerindeki düşüş trendi ile birlikte Türkiye'nin yeni bir dış kaynak sağlayıp sağlamayacağı piyasada yakından takip ediliyor. Siyasiler IMF'den swap ya da kredi ile sağlanacak bir kaynağı reddederken, ticaret yapılan G-20 ülkeleri kaynaklı swap benzeri adımlarla finansmana ise sıcak bakılması ve bu yönde yeni gelişmelerin beklenmesi ile geçen hafta 7,27 ile rekor tazeleyen Dolar/TL kuru, dün 6,98 seviyesinin altına geriledi. Borsa İstanbul tarafında ise yatay bir başlangıcın ardından 100.000 direncinin kırılmasıyla birlikte hisse sanayi sektörü hisseleri öncülüğünde 101.000’e yaklaşılırken bu seviyeye yaklaşmalarda kar realizasyonlarının ön plana çıktığı dikkat çekti.

Günün geri kalanında ise güncel ekonomik gelişmelerle ilgili açıklamalar yapan Fed Başkanı Jerome Powell, ekonomik görünümün yüksek oranda belirsiz ve aşağı yönlü risklerin ciddi olduğunu vurguladı. Powel, son günlerde Başkan Trump tarafından da dile getirilen negatif faiz için, ABD’de cazip bir politika değil dedi.

Powell, pandeminin bir sonraki fazını değerlendirdiği konuşmasında ekonomik faaliyetlerdeki bozulmanın ölçek ve hızının benzersiz olduğunu ve uzun bir süre zayıf büyüme görülebileceğini söyledi. Diğer taraftan ABD'de üretici fiyatları açıklandı, ABD'de ÜFE, nisanda aylık %1,3, yıllık %1,2 azalarak beklentilerin üzerinde bir düşüş kaydetti.

BİST100 endeksinde gün içinde takip edeceğimiz direnç seviyeleri 101.000 – 101.800 – 102.500 olacakken, destek seviyeleri ise 99.500 – 99.000 – 98.300 olacak.