INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 11.09.2020

teknik-analiz 11 Eyl 2020

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Uluslararası piyasalarda ABD hisse senetleri üç günlük düşüşün ardından kazançlarını ikinci güne taşıdı. Avrupa'da, Merkez Bankasının euronun güçlü seyrine aşırı tepki vermek için bir neden olmadığı konusunda uzlaştığının belirtilmesi üzerine Euro, Dolar karşısında  yükseldi. ECB, dünkü faiz toplantısında hem faizleri hem de varlık alımlarını değiştirmedi. 4 Haziran’daki toplantıda varlık alımlarının yanında Pandemi Acil Satın Alma Programı'nı 600 milyar euro artırmış, varlık alım programı böylece 1,35 trilyon euroya yükselmişti. 1,35 trilyon euro tutarındaki pandemi acil tahvil alım programının devam edeceğini söyleyen Lagarde, talep tarafında önemli ölçüde bir toparlanmanın gözlendiğini belirtti.

Diğer taraftan ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları son haftada 884.000 ile 1 milyon barajı altında kalmaya devam etti. Pandeminin en etkili olduğu dönemde haftalık 6,6 milyon artış göstererek rekor kıran başvurular kademeli olarak 1 milyona kadar geriledi.

Yurt içinde ise işsizlik oranı, Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre 0,4 puan artışla %13,4 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 152.000 azalarak 4,1 milyon kişi olarak kaydedildi. Küresel piyasalar hafta başında yaşanan oldukça kuvvetli satış baskısı ardından nispeten daha sakin bir seyir izlerken Dolar/TL 7,4970'e kadar yükseldikten sonra bu civardan gelen satışlarla gün sonuna doğru 7,42 seviyesine kadar geriledi. Piyasada jeopolitik risklerin ön plana çıktığı bir dönemde Yunanistan ile yeraltı kaynakları nedeniyle yaşanan gerilim ile birlikte AB ile ilişkiler de takip edilen ana konular arasında yerini korumaya devam ediyor.

BIST100 endeksi tarafında günün ilk yarısında yatay bir seyir izlenirken öğleden sonrada iyimserliğin kısmen devam etmesiyle endeks 1.100 puan civarında dengelendi. Piyasa dar bir bantta hisse bazında hareketlerin ön plana çıktığı bir gün geçirdi. Endekste kısa vadede 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.075 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.100 seviyesinin üzerinde olabilecek alımlar yükselişi destekleyecektir.