INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 10.09.2020

teknik-analiz 10 Eyl 2020

BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

ABD endekslerindeki değer kaybı teknoloji payları liderliğinde sürerken, banka ve enerji payları da ABD piyasalarındaki düşüşü destekledi. S&P 500 ve Nasdaq endeksi son 4 haftanın en düşük seviyelerine gerilerken, Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca'nın birlikte geliştirdiği coronavirüs aşısının son aşamadaki klinik testlerinin bir deneğin aşıya olumsuz tepkiler vermesi üzerine askıya alınması küresel piyasalardaki risk iştahını olumsuz etkiledi.

İçeride ve yurtdışı piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmamasıyla birlikte gün içinde Petrol fiyatları, Dolar / TL kuru ve jeopolitik gelişmeler izlendi.

BİST100 endeksi ise ABD vadelileri ve Asya Piyasalarındaki hafif negatiflik ile güne hafif satıcılı başlangıç yaptı. Önemli bir haber ve veri akışının olmadığı günü endeks özellikle enerji sektörü paylarının endekse pozitif etkisi ile %0,93 oranında yükselişle 1.099 seviyesinden tamamladı.

Spor sektörü payları %9,94, elektrik sektörü payları %5,57 oranında değer kazanırken, turizm sektörü payları %1,52 değer kaybetti.

Avrupa tarafında Brexit tartışmaları takip edilirken, Brexit sonrası ticari ilişkilerdeki belirsizlik, İrlanda sorunu ve anlaşmasız bir ayrılık seçeneği Sterlin üzerinde negatif bir baskı yaratmaya devam ediyor.

İç piyasada bugün İşsizlik Oranı takip edilecekken, Euro Bölgesi’nde ise açıklanacak Faiz Kararı Küresel Piyasaların odağında olacak.