INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 10.08.2020

teknik-analiz 10 Ağu 2020

BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta, hükümetin, Çin’in en popüler iki uygulaması Tencent’ın WeChat’i ve ByteDance’in Tiktok’u için ABD işlemlerine yasak koyacağını duyurması, Pekin ile zaten yüksek olan gerilimleri tırmandırıp dolara yönelik talebini artırdı. ABD’nin, Çin’in coronavirüs salgınını ele alış şeklinden ve Hong Kong’da özgürlükleri kısıtlama hamlelerinden memnun olmayışı ile iki taraf arasındaki gerilimleri aylardır sürüyor.

Bununla birlikte ABD’de artan vaka sayılarına rağmen, ABD Kongresi’nin son teşvik paketi üzerine çalışmaya devam etmesi Dolar Endeksini tekrar 92,80’lerden döndürdü.  Altın fiyatları kötüleşen coronavirüs salgınının ve salgının olumsuz ekonomik etkilerinin güvenli limanlara yönelimi artırmasıyla rekor seviyeye yükseldi.

Altının piyasadaki ONS fiyatı 2.072 dolarla rekor seviyeyi gördükten sonra 2.059 dolarda dengelendi. TL'nin sert değer kayıpları ve Borsa İstanbul'daki düşüşler sonrası geçtiğimiz hafta Merkez Bankası, BDDK'dan açıklamalar arka arkaya geldi. Ardından piyasaların kapanmasıyla birlikte BDDK Başkanı, Merkez Bankası Başkanı ve banka yöneticilerinin bir araya geldiği 3 saatlik kritik bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıdan piyasalara koordinasyon ve yakın iletişim mesajları geldi. Cuma günü ise Merkez Bankası, piyasa yapıcı bankaların APİ limitlerinin yarıya düşürüldüğünü açıkladı.

Günün ilk yarısında döviz kurlarında yaşanan yükselişler, öğleden sonra yerini düşüşe bıraktı. Tarihi seviyelerini 7,37'in üzerine taşıyan Dolar/TL, 7,25'e; 8,72'yi gören Euro/TL 8,56 düzeyine çekildi. Cuma günü 3 ay sonra ilk kez 1.000 puanın altını gören BİST100, öğleden sonra 1.044 seviyesine kadar yükseldi.