INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 10.04.2020

teknik-analiz 10 Nis 2020

BİST100 endeksinde pozitif yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Coronavirüs etkisi piyasalar üzerinde devam ederken geçen haftaya oranla can kaybında belirgin bir yükseliş olmaması ile piyasalar bu haftaya yükselişle başladı.

Ardından ABD Başkan aday adayı Bernie Sanders'ın yarıştan çekildiğini açıklaması ile iyice hareketlendi. Piyasalar Sanders’ın çekilmesi sonrası tekrar yükselişe geçerken açıklanan FOMC tutanaklarında ise komite, coronavirüsün hem ABD hem de küresel ekonomi üzerinde ciddi hasar yaratacağı konusunda hemfikir ve bu nedenle de faiz indiriminin ardından sınırsız varlık alımına gidildiğinin altı çizildi. Dün haber açısından oldukça yoğun bir gün oldu. Uluslararası Para Fonu, dünya ekonomisinde Büyük Bunalım'dan bu yana en kötü resesyonu beklediklerini kaydetti. IMF İcra Direktörü Kristalina Georgieva, Türkiye dahil tüm üye ülkelerle yapıcı temasları olduğunu söyledi. Diğer taraftan Fed, coronavirüs pandemisi boyunca 2,3 trilyon dolar tutarında ek yardım sağlayacak yeni adımlar serisini açıkladı.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankası Fed'in ülkenin yıkıcı koronavirüs pandemisinden toparlanmasına yardımcı olmak için tüm gücünü, yetkisinin sınırlarını zorlamakta olduğunu da işaret ederek, etkili, önceden harekete geçerek ve agresif bir şekilde kullanmayı taahhüt ettiğini söyledi. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları son haftada 6 milyon 606 bin ile rekor artış gösterdi.

Yurt içinde ise BİST100 94.000 puan üzerinde primli fiyatlanmaya devam ederken öğleden sonra ABD tarafından iyimser açıklamaların yapılmasının ardından gelen alımların etkisiyle endeks 96.000 puana kadar yaklaştı.

Dolar/TL kuru ise 6,70 seviyesinin de altına doğru düşüş yaşarken kapanışa yakın 6.64 seviyesi görüldü. BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü %2,80 yükselişle 95.834 seviyesinden kapattı.