INFO YATIRIM - BIST100 TEKNİK ANALİZİ - 09.12.2019

teknik-analiz 9 Ara 2019

BİST100 endeksinde hafif aşağı bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Cuma  gününe yükselişle başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,19, haftalık bazda ise %1,84 yükselişle 108.869 seviyesinden kapattı.

Geçtiğimiz  hafta açıklanan büyüme verisi ile beklentilerden iyi gelen enflasyon verisi BİST100 endeksinin yükselişini destekleyen temel faktörler oldular. Yeni haftaya piyasalar Moody’s’in Türkiye hakkındaki kararının  yansımasıyla başlamasını beklerken, Moody’s Türkiye değerlendirmesini  açıklamadı.

Hatırlatmak gerekir ki takvimde yer alan değerlendirme tarihlerinde Moody’s’in değerlendirme açıklama zorunluluğu bulunmamakta.  Yurtiçinde bu haftaki en önemli veri akışı TCMB Faiz Kararı olacak.  Beklentiler TCMB’nin 100 baz puan indirim yapması yönünde. Yurtdışı  piyasalarda ise ABD-Çin ticaret müzakerelerindeki karışıklık devam  ederken, Trump’ın azil süreci de piyasaların gündeminde yer almaya devam  ediyor.

ABD Temsilciler Meclisinde Demokrat Partili milletvekilleri,  Başkan Donald Trump’ın azline yönelik gerekçelerin hazırlanması için  cumartesi günü Temsilciler Meclisi Adalet Komitesinde bir araya geldi.  55 sayfalık bir rapor hazırlandı. Trump ise karşı karşıya kaldığı  suçlamalara sadece ‘’Şaka gibi’’ cevabını verdi.

Yurt dışı piyasalar da  bu hafta içinde ABD ve ECB’nin vereceği faiz kararı ön planda olacak.  

BİST100 endeksinin 109.000 seviyesine gelmesiyle birlikte endekste kısa  vadede 112.000 seviyesi hedef olmaya devam edecektir.