INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 08.09.2020

teknik-analiz 8 Eyl 2020

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel Piyasalarda bu hafta önemli bir veri akışı bulunmazken, piyasaların radarında jeopolitik gelişmeler olacak. Aralık’ta Çin’de başlayan coronavirüs salgınının Mart ayında tüm dünyaya yayılmasıyla endekslerde hızla artan geri çekilmeler ile başlayan şok dalgası, ardından küresel ekonomilerde gözlenen toparlanma ve aşı kaynaklı umutlu ve iyimser beklentiler, küresel risk iştahı ile piyasaları destekledi. Ancak pandemide artan vaka sayıları ve sonbahara giriş kaynaklı ikinci dalga endişeleri aşağı yönlü risk oluşturmaya devam ediyor.

ABD Piyasalarının kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününe BİST100 endeksi Cuma günü endekslerdeki pozitifliğin devamı niteliğinde olarak %0,38 oranında yükselişle 1.090 seviyesinden başlangıç yaptı.

Öğlen saatlerinde iç piyasalar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını takip etti. Türkiye Sigorta Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurda yaşanan yükseliş için bu senaryonun daha önce denendiğini ancak Türkiye’yi kur, faiz enflasyon üçgeni ile sıkıştırmaya çalışanlara, Türkiye’yi eski günlerine döndürmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz, dedi.

BİST100 endeksi hafif alıcılı başladığı haftanın ilk işlem günün %0,97 oranında yükselişle 1.096 seviyesinden tamamladı.

Dolar / TL tarafında ise haftaya 7,43 seviyesinden başlayan kur, önceki gün içinde 7,4645 ile yeni rekor seviyeyi gördü. Dolar / TL kurunda 7,50 en yakın direnç seviyesi olacakken, 7,35 – 7,37 ise destek seviyesi olarak ön plana çıkıyor.