INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 07.09.2020

teknik-analiz 7 Eyl 2020

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

ABD’den haftanın son günü tarım dışı istihdam açıklandı. Ağustos ayında Tarım dışı istihdam 1 milyon 371 bin kişi arttı. Beklenti 1 milyon 400 bindi. Geçen ayın verisi ise 1 milyon 734 bine yukarı yönlü revize edildi.

İşsizlik oranı %8,4 ile son 5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Beklenti %9,8’idi. Nisan ayında tüm göstergelerde rekor düşüş yaşanmasının ardından istihdam piyasasındaki toparlanma Ağustos’ta da devam etti. Ancak pandemi öncesi oranlara dönüş için teşviklerin devam etmesi gerekiyor. Olumlu verinin ardından ABD Dolar Endeksi 93,0 ile gün içi en yüksek seviyeye çıkarken Euro/Dolar 1,18'e geriledi.

Hafta sonuna girerken küresel piyasalar ABD'deki sert satışların gölgesinde satış ağırlıklı olarak başlarken. Yurt içinde ise Borsa İstanbul dünya borsalarının genelinden farklı olarak yükselişle açıldı. Borsadaki pozitif ayrışmaya rağmen Türk Lirası'ndaki değer kaybı ise devam ediyor. Geçen hafta açıklanan enflasyon, Ağustos’ta %11,77’ye yükseldi ve merkezin yılsonu hedefinden de oldukça uzak. Ayrıca merkezin rezervlerinde de son 3 ayın en düşük seviyesine düşüş yaşandı. Cari açık ve enflasyonun arttığı, kurun da yükseldiği bu süreçte TCMB, henüz faiz silahını kullanmak istemediği görülürken Mali politikalardaki kredi kanallarında ise önemli bir sıkılaşma olmazken bankalarda son hafta kredi imkanlarında bir miktar kısıtlama var.

Doğu Akdeniz konusunda da Yunanistan ve AB ile yaşanan gerginlik devam ediyor. Jeopolitik risklerin de yükselmesiyle TL tarafında satışlar bu haftada artmaya devam etti. Haftanın son işlem gününe rekorla başlayan dolar kuru son saatte 7,45 üzerinde kapanış yaptı. BİST100 endeksi tarafında günün ilk yarısında alış ağırlıklı bir seyir izlenirken öğleden sonrada iyimserliğin devam etmesiyle endeks 1.080 puan civarında dengelendi. Piyasa dar bir bantta hisse bazında hareketlerin ön plana çıktığı bir gün geçirdi. Endekste kısa vadede 200 g HO’nın geçtiği 1.075 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.100 seviyesinin üzerinde olabilecek alımlar yükselişi destekleyecektir.