INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 07.05.2020

teknik-analiz 7 May 2020

BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalarda coronavirüs salgını nedeniyle risk iştahının düşük olması ve doların da değer kazanması tüm gelişen ülke paraları üzerinde baskı yaratırken, para birimi özelindeki risklerin de yüksek olması ise kırılganlığı arttığını söyleyebiliriz. Faiz indirimi ve sınırsız varlık alımına giden Fed, birçok yabancı merkez bankası ile de swap anlaşması yaptı. Beklentiler Türkiye ile de anlaşılması yönünde olurken henüz bir gelişme sağlanmış değil.

Öte yandan IMF onuşunda ise yetkililerin görüşmeler devam ediyor açıklamalarına karşın yurt içinden kesin bir dille red cevabı gelmişti. Bu hafta dolar kurundaki yükselişin hızlanması ile TCMB ve BDDK’dan önemli kararlar geldi ve TCMB swap limitini %30’dan %40’a çıkarırken BDDK ise bankaların yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %0,5’i ile sınırlandırılmasına ve bu oranın günlük olarak solo bazda hesaplanmasına, mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılmamasına ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenmemesi yönünde karar alındığını açıkladı. Merkezin ve BDDK’nın TL’yi korumak için aldıkları bu karar karşın Dolar/TL kuru dün 7,18’e kadar yükselişle 2018 sonrası en yüksek seviyeye çıktı.

Piyasalar ayrıca Bakan Albayrak'ın, Citigroup ve Societe Generale'in düzenlediği konferansta yabancı yatırımcılar ile görüşmesi takip ederken Bakan Albayrak'ın konuşmasında öne çıkan noktalar şöyle: Yılın son çeyreğinde toparlanma bekliyorum, Swap görüşmeleri devam ediyor, birden fazla anlaşma olabilir, Swap görüşmeleri sonuçlandıkça açıklayacağız, Swap için G-20 ile görüşüyoruz, sonuçlandırılması konusunda iyimserim ve Türkiye'nin rezervleri fazlasıyla yeterli seviyede seklinde açıklamaları oldu.

Borsa İstanbul tarafında ise 98.000’in üzerinde tutunmaya çalışan güçlü endeks görünümü dikkat çekmektedir. BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü %0,17 oranında azalışla 98.571 seviyesinden tamamladı.

Gün içi takip edilecek direnç seviyeleri 99.300 – 100.000 – 100.700 olacakken, destek seviyeleri ise 98.000 – 97.300 – 96.500 olacak.